• נטע פיש

איך לצאת מהלופ?

עודכן ב: 17 נוב 2019


למה הוא רץ בתוך הגלגל? ישנן שתי אפשרויות: הראשונה- האוגר שמח ומלא אנרגיה וממש נהנה מהריצה עצמה. במקרה הזה הוא מן הסתם ירצה להמשיך לרוץ.

השנייה- האוגר מבוהל ומנסה לברוח. הוא מת לצאת משם, אך ככל שהוא מגביר את קצב הריצה, כך הגלגל מסתובב מהר יותר ויותר קשה לצאת.

מה הוא צריך לעשות אם הוא רוצה לצאת ממנו? הוא צריך להאט כדי שהגלגל ייעצר והוא יוכל לרדת.

הגלגל שלנו הוא אותו לופ שאנחנו מריצים בראש. הלופ נוצר כאשר אנחנו מתמקדים באותו נושא, באותה בעייה ובאותן מחשבות. ככל שאנחנו שמים יותר פוקוס הגלגל תופס תאוצה, ואז מגיעות עוד מחשבות שקשורות לבעיות אחרות אך מאוד דומות בהרגשה שהן מייצרות.

כך אנחנו מגיעים למצב שאנחנו תקועים בתוך אותו הלופ ומרגישים מועקה שיושבת עלינו ולא מאפשרת לנו לתפקד. אם נמשיך באותה תנועה אנחנו עלולים להיפגע.

כדי לצאת מהלופ חייבים לעצור את הגלגל או לפחות להאט אותו, כך שנוכל לרדת ממנו מבלי להיפגע.

אז איך מפסיקים לחשוב על בעיה? אם לא נחשוב עליה אז יגיע פתרון?

התשובה החד משמעית היא שהפתרון לא נמצא בתוך הגלגל ולכן אין טעם לחפש אותו שם.

נניח שאנחנו במינוס. כבר כמה זמן שהמצב הכלכלי לא טוב, אנחנו כל הזמן באותו לופ של לגמור את החודש. אנחנו לא יודעים איך לצאת ממנו, אחרת כבר היינו עושים זאת. מרבית הפתרונות שמוצעים בסביבה לא ריאליים עבורנו, כיוון שאין לנו כסף להשקיע, אין לנו זמן לעבוד עוד או שאין לנו חשק לעבוד במה שאנחנו לא רוצים. אנחנו לא רואים פתרון. ואנחנו תקועים בתוך הלופ.

מה עושים?

דבר ראשון אנחנו מניחים לנושא כרגע, מתוך ההבנה שאנחנו ממש לא בכיוון להגיע לפתרון. לכן אין טעם להמשיך באותה הדרך.

כפי שאמר אלברט איינשטיין: "לא נוכל לפתור בעיות באמצעות אותה צורת חשיבה שהשתמשנו בה כשיצרנו אותן", ו - "אי שפיות זה לעשות אותו דבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות".

אז בשלב הראשון אנחנו אומרים לעצמנו : " אני לא חייב/ת לחשוב על זה כרגע ".

אנחנו מפרגנים לעצמנו חופשה מלחשוב על הנושא במשך שבוע עד שבועיים, עד שאנחנו מרגישים שרמת המתח ירדה ואנחנו יותר רגועים.

ולמה להפסיק לחשוב על הנושא? כי אם אנחנו כבר בתוך הלופ אין לנו סיכוי לחשוב על הנושא הזה באופן חיובי. כל פעם שהוא יעלה אנחנו מייד נרגיש מועקה. חייבים להתרחק מההשפעה המצטברת כדי לקבל אוויר.

בהחלט אפשר ורצוי להוסיף מדיטציה לתהליך. מציעה לכם לנסות את תרגיל מדיטציה למתחילים.


החופשה שלקחנו גרמה לגלגל שלנו להסתובב לאט יותר ולנו יש אפשרות להתחיל לראות את הנוף מחוץ לגלגל.

גם על זה אמר איינשטיין: "לכל בעיה יש פתרון, שאם לא כן – לא היתה בעיה".

לרוב, כשאנחנו בתוך לופ, כבר יקדנו לפרטי פרטים במחשבות. אנו נשחז שוב ושוב את כל הסכומים שאנחנו חייבים את רשימת האנשים להם אנחנו חייבים. אנחנו נזכור סכומים של תשלומים עתידיים, נחווה חרדה מכל סכום שחישבנו כהכנסה ובסוף התבטל.

לפני שעוברים למחשבה חיובית בפרטי פרטים, או אפילו לדמיין פתרון, כדאי לנו להתחיל ממחשבות כלליות. כפי שהצעתי קודם: "אני כרגע לא חייבת לחשוב על זה" . אפשר מחשבות כלליות כמו: זה בסדר שכרגע אין לי פתרון, אני רוצה להרגיש יותר שלווה, אני יכולה להרגיש שלווה בדרכים אחרות, מעניין מה יאפשר לי לשלם שכר דירה, לרוב דברים מסתדרים לי.

ואז אנחנו שמים את הפוקוס יותר ויותר בכיוון של הפתרון: אנחנו יכולים להתחיל לראות שיש אנשים אחרים שהיתה להם אותה בעיה והם מצאו פיתרון, לכן זה אפשרי. אנחנו יכולים לראות את הכשרונות שלנו ואת היכולות שלנו. את מה שהשגנו עד היום ואת מה שאנחנו מודים עליו.

בעזרת הפוקוס החדש אנחנו מתחילים להניע סוג אחר של מחשבות ולצבור תאוצה, כך שהמחשבות שאנחנו מניעים יביאו איתן עוד מחשבות דומות להן, יגיעו רעיונות ופרטים בהמשך.

יציאה מהלופ מבלי להיפגע מחייבת האטה או עצירה, על מנת שנוכל לעבור לפיתרון.

72 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול