hero banner.png

מה זה בכלל חשיבה חיובית?חשיבה היא פעילות חשמלית במוח. אם היא חיובית או שלילית זה תלוי בהשפעה שלה.


המושגים חיובי ושלילי תמיד יהיו סובייקטיביים ומשתנים. אותה מחשבה יכולה להיות חיובית או שלילית.

אם יש לכם מינוס בבנק ותגידו לעצמכם "הכסף זורם אליי במהירות ובכמויות גדולות" יש מצב שזה יגרום לכם לרצות להרביץ למישהו.

אז למרות שהמילים חיוביות ולמרות שהייתם רוצים להיות בתחושה שהמשפט הזה נכון, אתם לא.

לכן, באותו רגע, המשפט הזה הוא לא חיובי עבורכם, כיוון שהוא מייצר התנגדות.


התחום של חשיבה חיובית מתייחס גם לפוקוס על החיובי- לראות את חצי הכוס המלאה, גם ליצירת מציאות באמצעות מילים (שהן לא תמיד באמת מה שאנחנו חושבים) או דמיון והעלאת המוטיבציה. דווקא לתפקיד החשוב ביותר של חשיבה חיובית אין התייחסות רבה וזה היכולת לשפר את ההרגשה שיש לנו כלפי ההווה. לא להרגיש כרגע טוב יותר כי שכנעתי את עצמי שבעתיד יהיה טוב, אלא להרגיש טוב יותר כי אני משנה את זווית הראייה שלי על מציאות חיי הנוכחית.


אז קודם כל אנסה לעשות קצת סדר בנושא החשיבה החיובית מתוך מה שידוע לי ומחקרים שנעשו בתחום.


פוקוס על החיובי: ברירת המחדל של המוח שלנו היא לשים לב לשלילי, לבעיות, למה שאין. הסיבה לכך היא מנגנון ברירת המחדל במוח שלנו, אשר תפקידו להעריך את המצב הקיים ולעשות ניחושים לגבי מה שעלול לקרות בעתיד. מכיוון שהוא מופעל מתוך מנגנון הישרדותי, הוא קודם כל מקצה את תשומת הלב שלו למה שעלול לפגוע בהישרדות שלנו. בתכל'ס, זה דווקא בסדר גמור להעריך את המצב הקיים על מנת לתכנן פתרון עתידי, אבל כמו כל דבר במוח שלנו- זה לא כזה פשוט, בגלל שפעמים רבות הפתרון עדיין לא קיים אצלנו במוח. או שאין לנו את המידע המוביל לפתרון או שאנו לא מודעים למידע שיש לנו.

הפוקוס האוטומטי על השלילי גם מייצר הרגשה שלילית ופעמים רבות מגביר את המומנטום השלילי של מצב הרוח, מרוקן מאנרגיה ומרחיק את הפתרון מלהתגלות.


אני יכולה להעיד על עצמי שבתחילת הדרך לא הצלחתי לשים פוקוס על מה שיש בי ועל מה שיש לי. פשוט לא הצלחתי. אולי פחדתי להרגיש שיש לי, כי זה מיד זרק אותי למחשבות שאני עלולה לאבד את זה ואולי בכלל לא ידעתי לזהות מבחינה רגשית תחושה של יש. במקום לעשות פוקוס על החיובי אצלי, השתדלתי לראות את מה שחיובי באחרים במקום איפה הם לא בסדר, התאמנתי לספור את הרווח ממצבים במקום מה להסתכל על איך זה דופק אותי. למדתי כיצד לנטרל ולהפחית את השלילי וזה הוביל אותי ליכולת לשים פוקוס על החיובי אצלי.


מטרתו של הפוקוס החיובי היא גם ליצור הרגשה טובה ביותר בהווה, להעלות את רמת האנרגיה ולפתוח בפניכם יותר אפשרויות על מנת לפתור את מה שלא מתאים לכם בהווה. המטרה אינה התעלמות ממה ששלילי, אלא להגיע למצב בו ניתן לראות את מה ששלילי או מה שאין, מבלי שזה יעורר ייאוש או חוסר אונים. כך ניתן להגיע לדרך מהירה יותר, יצירתית יותר ומדויקת יותר לפתרון לבעיה.

עבודה עם מנטרות/ משפטים חיוביים או הניסיון לתכנת או להטמיע צורת חשיבה חיובית במוח: מחשבה היא לא מילים. בהחלט אפשר להשתמש בכוחן של מילים על מנת להשפיע על מחשבות, תפיסות ופוקוס, אבל כמעט שאי אפשר ליצור חשיבה באמצעות חזרה על אותם מילים. הסיבה היא שיש כבר מחשבה אחרת, דומיננטית יותר, ש'תופסת' את המקום ומשמשת מידע מנוגד למחשבה שאתם רוצים לחשוב.

פעמיים בחיי הצלחתי לעבוד עם מנטרות שהתממשו במציאות: פעם ראשונה כשהייתי בהריון עם תאומים. חששתי שאני מאוד אשמין כתוצאה מכך ויהודית הציעה לי להגיד כל יום: "הריון עם תאומים מביא לי גוף רזה, בריא וחטוב". זה כל כך הצחיק אותי ונראה לי הזוי שעשיתי את זה בלי התנגדות. סתם בשביל התרגיל. חודשיים אחרי הלידה הייתי מידה אחת פחות ממה שהייתי לפני ההיריון.

פעם שנייה הייתה במסגרת תרגול יוגה. שיבוג'י, המורה לבריגהו-יוגה, אמר שעלינו להודות בכל יום, בראש ובראשונה להורים שגידלו אותנו בחום ואהבה. החלטתי לתרגל זאת דווקא בגלל שלא באמת חשבתי שהם היו כאלו הורים נפלאים. זה היה קשה בהתחלה ועם הזמן זיכרונות חיוביים מהילדות התחילו להתעורר ויותר ויותר ראיתי שהם בהחלט גידלו אותי באהבה ובמסירות שיכלו לתת. זה השתלם במיוחד כעבור שנה וחצי, כשאבא שלי נפטר באופן מפתיע ואני התחברתי לתחושת תודה מכל הלב על כך שהוא היה אבא שלי. אחד התיקונים המשמעותיים בחיי.


אז אם אתם מחליטים לעבוד עם משפטים חיוביים או מילים חיוביות, שימו לב שזה לא יוצר התנגדות.

ואם אתם רוצים להשתמש בכוחן של המילים על מנת ליצור שינוי, תתחילו במילים פשוטות: במקום להגיד מה אני לא רוצה נסחו מה אתם כן, במקום להגיד "אולי יקרה משהו רע" תוסיפו ואולי יקרה משהו טוב, במקום להגיד אין סיכוי תגידו שיש סיכוי קלוש. תמצאו ניסוח שהוא יותר חיובי ויוצר הקלה בהרגשה ולא התנגדות גדולה.


יש סיבה נוספת שמנטרות לא תמיד עובדות נכון והיא שהן לא באמת מסונכרנות עם מה שיש לכם בלב. הרבה מן המחשבות שיש לנו, הן בכלל לא שלנו. הן נגזרת של מה שלמדנו או של תפיסות תרבותיות או חברתיות. למשל, יש תפיסה שאומרת שזוגיות ומשפחה מביאים שמחה. ממנה אנו גוזרים צורת חשיבה שאנחנו רוצים זוגיות ומשפחה, אבל יכול להיות שלא. אם לא נדע מה אנחנו רוצים ומה לא, אנו עלולים לכוון את עצמנו ואת המחשבות שלנו למה שהמוח חושב שאנחנו רוצים ולא לרצון שבלב.

לוח חזון/ הדמיה/ חשיבה חיובית לעתיד:

כלים אלו משמשים אנשים רבים ליצירת מציאות, אבל... יש מחקרים המצביעים על כך שאנשים הנוהגים לפנטז על עתיד טוב נוטים להסתפק בפנטזיה ולא לפעול במציאות, כך שלמרות שבטווח הקצר הם יוצרים הרגשה טובה יותר, בטווח הארוך הם יותר מדוכדכים ומגיעים לפחות הישגים.

אני סבורה שהסיבה העיקרית לכך שיש שימוש נרחב בכלים אלו, היא שמרבית האנשים מפחדים להרגיש רע ולכן מנסים ליצור מציאות חיובית דרך גיוס כוח הרצון והעלאת המוטיבציה. אבל כל עוד קיימים פחדים ועכבות המשפיעים רגשית, הניסיון לחשוב חיובי יכול להיות מאבק המתיש לאורך זמן.

אני ממליצה לרכז את ההשקעה בהווה ולא בעתיד. ככל שהמציאות בהווה נחווית באופן חיובי יותר או פחות שלילי, כך יש סיכוי גבוה יותר ליצור משהו חיובי בעתיד.


הרבה מתרגילי ההדמיה נועדו על מנת להביא הרגשה טובה בהווה. קיימים מספר דגשים שכדאי לשים אליהם לב:

  1. אם אתם עדיין תלויים בתוצאה החיצונית על מנת להרגיש טוב, לא שיניתם דבר בתודעה שלכם. יכול להיות שתשיגו את התוצאה הרצויה, אבל היא כנראה לא תספק את ההרגשה שייחלתם לה לאורך זמן, כי אתם מונעים מתוך תלות רגשית.

  2. אם אתם לא מונעים לפעולה מתוך ההרגשה הטובה שנוצרה לכם (אחרי תקופה של תרגול) תבדקו האם יש פחד המעכב אתכם מלפעול.

  3. תבדקו אם מה שאתם מדמיינים או מספרים לעצמכם שאתם רוצים הוא באמת מה שאתם רוצים.

  4. הדמיון הוא עדיין יצירה מתוך מידע שכבר קיים במוח ולא קבלה של מידע חדש, רעיונות או פתרונות יצירתיים. תנו פתח למידע להגיע. אל תקבעו הכל בראש. כך תייצרו גישה לשדה האנרגיה.

חשיבה חיובית היא כזו שמשנה לכם את ההרגשה הנוכחית להרגשה טובה יותר. אם אתם כבר מרגישים טוב, המחשבות החיוביות מתקיימות באופן טבעי.

חשיבה היא לא מילים קבועות או משפטים. חשיבה חיובית מעבירה אתכם ממצב של לחץ ליותר רוגע, מדחייה על ידי אחרים ליותר אהבה עצמית, מחוסר אונים לכעס, מכעס לאדישות, מאדישות לרוגע, מרוגע להתלהבות. כשאנחנו מוצאים את המחשבה הנכונה השינוי בהרגשה הוא מיידי ואין צורך לחזור על המחשבה כדי לשכנע את עצמנו. אין צורך לפמפם ולהעלות את רמת המוטיבציה, על מנת לא להרגיש רע. משתמשים בחשיבה החיובית על מנת להתקדם בהדרגה.

30 צפיות0 תגובות
blue top intro.png

איך ללמד את המוח לצאת מהלחץ

זה הרבה יותר קל ממה שאתם חושבים!

הורידו את המדריך וגלו איך אתם יכולים להוריד לחץ בכוחות עצמכם

להפסיק לדאוג מה אחרים חושבים עלי
לא להיעלב מהערות

לא לחיות על פי הגדרות של מישהו אחר
לא להתערער משינויים חיצוניים

לא לבזבז אנרגיה על מה שלא קשור אלי

לא לנסות לשלוט על מה שלא תלוי בי
לא לחכות למשהו שיקרה כדי להרגיש טוב