hero banner.png

איך לזהות דפוסים שמעכבים זוגיות ?


דפוסים הם תבניות חשיבה קבועות, הפועלות באופן מהיר ביותר ומגבילות את תפיסת עולמנו.

הדפוסים הופכים למנגנון אוטומטי דרכו אנו גם מפרשים את

מה שקורה במציאות וגם מסננים את מה שנקלוט.


דפוסי החשיבה שמגבילים אותנו, גורמים לנו להיתקל שוב ושוב באותן סיטואציות רגשיות במציאות. זיהוי הדפוסים מאפשר להבין את המגבלות שלנו ומכוון אותנו למקום בו יש לעשות שינוי בתפיסה על מנת לשנות את ההתנהלות שלנו במציאות.

מה הביטוי של דפוס מעכב?

הרגשה שלילית- תחושה של כיווץ, פחד, ירידה של אנרגיה .


הפחד הוא תוצאה של מנגנון הגנה. לרוב מפני הרגשה מסויימת: דחייה, תלות, מחנק, כישלון, השפלה. המנגנון יעדיף להשאיר אתכם באזור הבטוח.


איך לזהות מה הדפוסים ?


הכינו רשימה מפורטת על פי הסעיפים הבאים:


מה אתם חושבים על בני המין השני, גברים או נשים. תנו דרור למחשבות שצצות על מנת שתוכלו לראות מה מתנהל לכם במחשבות. לדוגמה: כל הגברים רוצים רק סקס, כל הגברים הטובים תפוסים, כל הנשים מניפולטיביות, נשים אוהבות גברים עם כסף/ גוף יפה/ תואר אקדמי, יש גברים נורמליים פנויים.


מה אתם חוששים שאחרים יחשבו עליכם. לדוגמה: אם ידעו בת כמה אני יחשבו שאני שרוטה/ לחוצת חתונה/ משהו לא בסדר אצלי, יחשבו שאני טיפש, יחשבו שאני שמנה, שאני חסר ביטחון.


מה לדעתכם עוצר אתכם. לדוגמה: אין לי איפה או מתי לפגוש מישהו, אני גרוע ברושם ראשוני, אני לא רואה אף אחד שמוצא חן בעיני, אני צריך קודם למצוא כיוון בחיים, אני גר עם ..., לא יאהבו את המשפחה שלי, ההורים שלי מבריחים את כולם, אני צריכה לטפל באמא שלי.


מה אתם חושבים על עצמכם בקטע של זוגיות. לדוגמה: אני נשאבת לזה, אני יודעת לפנק, אני יודע להקשיב, אין לי מספיק נסיון, אני לא רומנטי, אני לא מושכ/ת, אני לא מספיק..., אני בררנית מדי, אני חושש ממחויבות.


מה לקחתם מהבית שבו גדלתם. האם יש משהו שאתם לא מוכנים שיהיה בזוגיות שלכם כמו ריבים בצעקות, מכות, בגידה, זלזול, ביקורת, חוסר תקשורת, חוסר פרגון. האם יש דברים שאתם חייבים שיהיו? איזה משפטים שקשורים לאהבה וזוגיות שמעתם? לדוגמה: תמיד תהיי הצד שאוהב פחות, זוגיות זה לא כמו בסרטים, הזוגיות שלנו נהדרת- כדאי לך כזאת, הכי חשוב שתהיו חברים, הכי חשוב שתמצאי בעל עשיר, הכי חשוב שתמצא מישהי שתטפל בך, אל תיפלי על רושם ראשוני, אל תסמכי על הלב, עדיף להקשיב להגיון, אהבה מביאה צרות.


מה לקחתם מנסיון חייכם: האם נשבר לכם הלב והחלטתם לא להיפתח כל כך מהר, האם הפרידה הגיעה בהפתעה וגרמה לכם להיות זהירים או להימנע מעוד קשר, האם פיספסתם את אהבת חייכם, האם זה תמיד נגמר אחרי חודשיים, האם האקס עדיין תקוע לכם בחיים או בראש. מה ההרגשה שחוזרת על עצמה

איך היו הקשרים שכן היו לכם: מה היה טוב ומה פחות. מה חוזר על עצמו שוב ושוב?

אם לא היתה לכם זוגיות- האם לא פגשתם מישהו שמצא חן בעיניכם? האם אתם חוששים להתחיל? האם זוגיות נתפסת אצלכם כמשהו חונק או מגביל?


מה התפיסות שלכם לגבי זוגיות. לדוגמה: זוגיות היא דבר מופלא, זוגיות אמיתית בלתי מושגת, זוגיות חונקת.


עכשיו תחלקו את הרשימה לשלילי וחיובי.

חיובי- כל מחשבה או משפט שגורם לכם תחושה נייטרלית או טובה יותר.

שלילי- כל משפט או מחשבה שגורם לכם לחוש רע.

שימו לב טוב למה שאתם מרגישים. הרגש הוא המדד המדוייק ביותר. לא מה שאמרו לכם שאתם אמורים להרגיש, לא מה שמקובל, לא מה שאתם חושבים שאתם אמורים להרגיש. רק הרגש עצמו מעיד אם המחשבה שקדמה לו היא שלילית או חיובית.

הכנתם? אולי קצת הופתעתם לגלות מחשבות שלא הייתם מודעים אליהן?


אתם מוזמנים להיכנס לפוסט: איך יוצרים סדקים במחסומים המנטליים.

45 צפיות0 תגובות

קורס בסיס חינמי
איך ללמד את המוח לצאת מהלחץ

בקורס תלמדו איך המנגנון ההישרדותי במוח עובד על אוטומט ומכניס אותנו ללחץ

תזהו את הפער בין המצוי לרצוי, למה הוא חשוב ומתי הוא נוצר

תקבלו כלים להורדת לחץ ע"י צמצום פערים

לאחר ההרשמה, יישלח אליכם מייל עם לינק לעמוד ההצטרפות לקורס

הקורס החינמי "איך ללמד את המוח לצאת מהלחץ" מתוכנן לתת לכם מידע וכלים להורדת לחץ.

ברמות לחץ גבוהות, יכולת הריכוז וקליטת המידע נמוכות. אני ממליצה על התכניות המשלימות לקורס למי שחווה לחץ כרוני או לחץ אקוטי מתמשך ע"מ לסייע בהורדאת לחץ מיידית ולשפר את יכולות הריכוז.

תוכלו לקבל מידע נוסף במדריך להכרת הלחץ, כולל שאלות שיעזרו לכם להעריך את רמת הלחץ ולבחור את התכנית שמתאימה לכם בכל שלב.

תוכלו ליצור אתי קשר להתייעצות לגבי התכנית שמתאימה לכם.