top of page
hero banner.png

מה ההבדל בין לחץ אקוטי ללחץ כרוני ואיך טיפול עצמי מונע יכול לעזור


לחץ אקוטי הוא מתח לטווח קצר שמופיע כתגובה מיידית לטריגר חיצוני או למחשבה מסוימת. התגובה יכולה להיות חיובית או שלילית -


אנחנו חווים תגובה חיוביות לגירוי בנסיעה ברכבת הרים, ריצה או כשאנחנו חושבים על פגישה עם מישהו שמוצא חן בעינינו.


תגובה שלילית לגירוי חיצוני נוצרת כשאנחנו נתקלים בנחש על השביל מולינו, שומעים חדשות רעות, או חושבים מה יהיה עם הבריאות שלנו.


לחץ אקוטי נמשך כמה דקות - לא מספיק זמן כדי לגרום לנו נזק ממשי, והגוף שלנו אפילו מורגל להתמודד איתו.לחץ כרוני הוא תוצאה של לחצים אקוטיים מתמשכים וכמעט רציפים. זה הלחץ שמלווה אותנו בחיי היומיום בעיקר בגלל מחשבות חוזרות כמו: משימות שלא ביצעתי, מה חושבים עלי, מה אחרים מרגישים, מה הבעיות שלי, אילו בעיות עלולות להיות בעתיד, למה הוא לא ענה לי או למה היא התכוונה בהודעה.


המחשבות האלה מייצרות תחושה כללית של "אני לא בסדר" או "משהו לא בסדר" והמוח מתייחס אליהן בדיוק כמו שהוא מתייחס לנחד על השביל - התחושה הזאת מתבטאת בדריכות ובמתח ומשפיעה על מצב הרוח.


ככל שנתחושה הזאת נמשכת, מצב הרוח הופך להיות שלילי. לכן, אנשים שנמצאים ברמת מתח גבוהה נוטים להיבהל יותר בקלות, להגיב בחרדה לגירויים חיצוניים ולפרש את המציאות באופן שלילי יחסית.


ללחץ כרוני יש השפעה שוחקת על אנשים, מה שיכול להוביל לבעיות בתפקודים מנטליים ולבעיות בריאותיות.
למה אנחנו ממשיכים לחיות ברמת מתח גבוהה ובלחץ?


אנשים רבים שנמצאים במתח גבוה לא מודעים לכך, בעיקר בגלל שהתרגלנו לחיות ברמת מתח גבוהה. "להיות עסוק" הוא ביטוי שמקושר להצלחה - אנחנו חיים בתחושה מתמדת שאין לנו זמן, שלא עשינו מספיק, שאנחנו או אחרים לא בסדר.


בגלל שמרבית הסביבה שלנו מתנהלת באופן דומה, התרגלנו לחשוב שככה החיים נראים, שלחיות במתח ולחץ זה נורמלי וזו תוצאה הכרחית של הרצון להגיע להישגים.

כדי לא לחוות את המתח ולנוח רגע ממחשבות טורדניות, אנחנו צופים בטלוויזיה, מפצים את עצמנו בקניות, אכילה רגשית, שותים, מעשנים או מוצאים דרך אחרת כדי לא להתעסק במחשבות האלו.

ככה אנחנו בונים לנו חיי שגרה במתח גבוה, בעל השפעה שלילית מצטברת והופכים את הלחץ האקוטי ללחץ כרוני.איך אפשר למנוע את ההשפעה השלילית של הלחץ הכרוני?

החדשות הטובות הן שאפשר להוריד את המתח הגבוה אם אנחנו מבינים איך לעבוד עם המוח שלנו.


טיפול עצמי בשיטת הנאו הומנולוגיה מתחיל בהורדת רמת המתח שקיימת ביומיום. התוצאה המיידית של ירידת מתח היא תחושת הקלה ויותר רוגע. התוצאה לטווח ארוך היא בריאות תקינה, בסיס מאוזן להתמודדות עם מצבים שונים ובסיס חיובי להתפתחות ויצירת מציאות.


בעזרת תהליך פשוט של בקרה על המחשבות אנחנו יכולים לעצור אותן ולהקטין את ההשפעה השלילית שלהן.


תהליך הבקרה הזה מאפשר לנו להפסיק להיות תלויים רגשית באנשים אחרים או בתוצאות חיצוניות. אנחנו לומדים להבדיל בין מחשבות שהן עובדות ומחשבות שהן ניחושים פרועים, לבדוק אם הפרשנות שלנו למציאות מסתמכת על עובדות חד משמעיות, לראות את התמונה הכוללת ולהבין שלא הכל קשור אלינו או מעיד עלינו ובמקביל לזהות מה אנחנו באמת חושבים, מרגישים ורוצים, מה נכון ומתאים לנו.


כתוצאה מהבקרה אנחנו לא מנסים לברוח מהמחשבות שלנו, אלא לומדים לנהל אותן ואת רמת המתח שלנו. ככל שנייצר פחות תגובות שליליות לגירויים חיצוניים, רמת הלחץ שלנו תמשיך לרדת.


הקורס "איך ללמד את המוח לצאת מהלחץ" נותן ידע תאורטי וכלים מעשיים כדי שתוכלו להוריד את רמת המתח באופן עצמאי. כדאי לכם להיכנס ולהתחיל לטפל בעצמכם.
259 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments


מתחילים לטפל בלחץ של עצמכם

 קורס בסיס דיגיטלי חינמי

brain bulb 2.png

איך ללמד את המוח לצאת מהלחץ

קורס אונליין שתוכלו לקרוא ולעבוד עליו בכל מקום מהטלפון או מהמחשב

הקורס פתוח ללא הגבלה

שווה ערך ל-8 טיפולי נאו

טיפול עצמי בקצב ובזמן שנוח לכם

מיילים מלווים עם המלצות לשלבי הקורס

ניוזלטר וובינר שו"ת חודשי בנושאי הקורס

חשיבת יתר – למה היא קורית ואיך זה קשור ללחץ

למה הפער בין הרצוי למצוי מייצר אצלינו מחשבות שליליות

כלים לזיהוי פערים שמייצרים אצלכם לחץ, כולל דוגמאות של מטופלים ושאלות מנחות לעבודה עצמית

בקורס תקבלו מידע לגבי יסודות העבודה עם לחץ וכלים להתמודדות עם לחץ יומיומי

לאחר ההרשמה, יישלח אליכם מייל עם לינק לעמוד ההצטרפות לקורס

bottom of page