חרדה ודחייה חברתית

bullying.jpg

חרדה או דחייה חברתית הן סוגיות רגשיות קשות, בעיקר בגלל שחיינו מלאים במצבים חברתיים.

טיפלתי בילדים ונוער החווים דחייה חברתית ובמבוגרים המתמודדים עם חרדה חברתית.

אנשים החווים חרדה חברתית נמצאים במתח מאוד גבוה בסיטואציות רבות.

הגורם העיקרי למתח הוא פוקוס תמידי על אנשים אחרים המתקיים ברמת המחשבות. לדוגמה: מה חושבים עלי? האם צוחקים עלי? איך אני נתפסת בעיני אחרים? האם אני נשמע טיפש? רואים עלי שאני בלחץ?

חרדה חברתית באה לידי ביטוי בעיקר במצבים בהם מעורבים אנשים זרים או אנשים שאנחנו לא מכירים לעומק. תמיד יש פחד מסיטואציות מביכות, יש קושי אמיתי לנהל שיחות ובוודאי ליזום אותן. יש גם פחד שאחרים יגלו את החרדה ונסיון בלתי פוסק להתנהל כאילו כרגיל. כל ארוע כזה שוחק ומרוקן. בזמן אמת האדם מבלה את רוב זמנו בסריקה של הסובבים אותו, במחשבות על איך הם מתנהגים, כמה הם קלילים, מה להגיד, מה לא להגיד, אם יחשבו שאני טיפשה או מדברת לא לעניין או מחשבות אחרות בסגנון הזה.

לפעמים החרדה נובעת מחווית חרם בילדות או בתיכון. לפעמים זה משהו שתמיד היה שם. ככל שאנו מתבגרים והחיים מפגישים אותנו עם יותר אינטראקציות חברתיות, זה הופך לבעיה שקשה לברוח ממנה.

הגורם לחרדה החברתית שמתקיימת בהווה  הן אותן מחשבות שלרוב אינן מבוססות על עובדות במציאות, אלא על פרשנות אישית של המוח, תסריטים שליליים, שיפוטיות וביקורת עצמית וגם כלפי אחרים.

 

"רגשות מפריעים לתפיסת המציאות שלנו וגם למחשבה שלנו. לדוגמה, תשומת הלב של אנשים שנוטים לחרדות ולדאגנות נתפסת לרוב לרמזים לדברים מאיימים. אנשים שסובלים מבעת חברתי, למשל, חוששים ממצבים חברתיים כגון הימצאות עם אנשים אחרים, קבלת הערכה מאדם אחר, או מדיבור בפומבי, דברים כאלה. כאשר מראים לאנשים כאלה תמונה של פנים בעלות הבעה נייטרלית, כלומר שלא מובע בהם רגש, מתחילה אצלם פעילות באמיגדלה, תגובה שמופיעה בדרך כלל למראה פנים מבוהלות או מבהילות. .. לאמיגדלה יש דרך להשפיע על האזור הראשוני במוח שבו נקלט מידע ויזואלי, ישירות מהעיניים. כך נוצר מנגנון שיכול לגרום לרגשות שליליים להשפיע על האופן שבו אנחנו תופסים מידע ויזואלי מהרגע הראשון.” (ד"ר ריצ'רד ג' דייוודסון- מרצה ומנהל המעבדה הרגשית לנוירולוגיה רגשית באונ' ויסקונסין, מדיסון. מתוך הספר: רגשות הרסניים מאת ד"ר דניאל גולמן, עמ' 265-266 ).

הטיפול בשיטת ניאו-הומנולוגיה מתייחס למידע המקודד באמיגדלה, אותו חלק האחראי על תפיסת המציאות, הפחדים והמידע המפעיל אותנו באופן אוטומטי. האמיגדלה מהווה חלק מן המוח הרגשי ועל מנת לעקוף את הפעילות שלה השיטה עובדת בכמה רבדים:

  • עבודה עם המוח הרגשי: במוח זה מוטבע מידע המנהל אותנו אוטומטית. הטיפול מאפשר לעורר ולהאיר את המידע החיובי המוטבע במוח זה, בניגוד לברירת המחדל של מנגנון הפעולה שלו היוצא מתוך המידע השלילי.

  • עבודה עם המוח ההגיוני: בניית מסלולים וקשרים חדשים מהמוח ההגיוני למוח הרגשי המשפרים את יכולת הוויסות הרגשי, יוצרים מידע רגשי חדש וחיובי, בקרה על ההתנהלות האוטומטית היוצרת פחד, שינוי הפוקוס.

  • לימוד כיצד להפסיק לחשוב או לנחש מה אחרים חושבים עלי. הסברים כיצד באמת מתנהלת תקשורת בין אנשים המפסיקים את הפרשנות הסובייקטיבית ומובילים לנקודת מבט רחבה יותר.

  • שינוי נקודת המבט על טראומות מהילדות באמצעות המוח ההגיוני במקום המוח הרגשי.

  • ניקוי מידע מתת המודע ( ניקוי גלגולים קודמים וטראומות מהילדות). במקרה של חרדה או דחייה חברתית תמיד יש פחדים מגלגולים קודמים או מידע מולד, אשר בהתאם אליו האדם סינן וזכר חוויות מהילדות. גם אם נראה כי הכל היה בסדר עד לחוויה של חרם מהילדות, תמיד יש מידע מן התת-מודע אשר השפיע 'מאחורי הקלעים'.

  • לימוד כלים שונים כמו מדיטציות וטיפול אנרגטי על מנת לנקות משקעים רגשיים מהגוף, המשפיעים על המחשבות ותצפיסת במציאות.

  • תרגילי הרפיה להורדת המתח.

  • בתחילת הטיפול נעשה אבחון ע"פ מיקום סטורן (שבתאי) במפה האסטרולוגית, המצביע על מידע ותפיסות איתם הגענו לחיים אלה. מידע זה מהווה תבנית לתפיסת העולם הסובייקטיבית איתה אנו גדלים. מידע זה קובע מה נזכור יותר ומה פחות, איזה מידע נקלוט ביתר קלות ומה יסתנן, מה ישפיע עלינו, מה יפחיד אותנו, ממה נמנע או ניזהר. אבחון על פי מידע מהילדות, אשר הוטמע במוחנו בהתאמה לתבנית הסובייקטיבית וחיזק דפוסי חשיבה והתנהגות חיוביים ושליליים. האבחון נועד לתת לי מידע המשמש לזיהוי הנקודות היותר קריטיות הגורמות לאיבוד אנרגיה.

 


בגדול, אני מלמדת כיצד לחשוב אחרת באופן שמקדם ותומך ברצון , במקום מחשבות המשאירות אותנו תקועים בפחדים ובמקומות השליליים. אני מלמדת את האדם לקבל שליטה על מה שקורה אצלו בפנים ולהתגבר על הטראומה. התוצאה של הטיפול תאפשר לך להרגיש בנוח עם עצמך וכתוצאה מכך להתנהל בקלילות ובטבעיות בחברה. זה יוביל אותך הן ליצירת קשרים חברתיים תומכים ונעימים והן למימוש העצמי גם בקריירה.

הכלים הנוספים, כמו ריגרשן ( ניקוי גלגולים קודמים ), מדיטציות ועוד מזרזים את התהליך והופכים אותו קל יותר מבחינה רגשית.

 

 זה אינו טיפול פסיכולוגי. המיקוד בטיפול הוא על הפתרון. אבחון הגורמים לבעיה הוא על מנת להגיע לכלים הנכונים ולפתרון מהיר. ילדים ונוער, אשר מוחם בתהליכי בנייה ולפיכך גמיש יותר, לרוב לא נזקקים לתהליך ארוך.

 

אני מזמינה אתכם לקרוא פוסטים בנושא זה בבלוג שלי. להתרשם מהגישה שלי ומהסיפורים.