דחייה חברתית

אחת המטופלות הראשונות שלי היתה נערה בת 15. היא בכלל לא רצתה לבוא. ההורים "הכריחו" אותה. הם רצו שהיא תוריד במשקל ( הם חשבו שזה משפיע על מצבה החברתי), תשפר ציונים וכמובן שתרגיש טוב עם עצמה.

האמון בינינו נבנה מהר. אחרי כמה פגישות היא סיפרה לי שמציקים לה בבית הספר, שאין לה חברות או חברים קרובים. המראה החיצוני שלה הפריע לה והיא לא הסתדרה עם ההורים בכלל.

אני ראיתי ילדה יפה, חכמה ומוכשרת, עם הרבה תחומי עניין ופוטנציאל.

הטיפול הביא לתוצאות בכל התחומים שהיו לה חשובים: היא הורידה במשקל, שיפרה ציונים וההצקות בבית הספר פסקו לחלוטין. הכי חשוב- היא באמת הרגישה טוב עם עצמה.

מאז החלו להגיע אלי עוד ועוד ילדים, בני נוער ובוגרים שחווים בהווה או חוו בעבר דחייה חברתית. גם כאלו שמתקשים להתנהל בחברה מכל מיני סיבות.

לי, באופן אישי, מעולם לא היו בעיות או קשיים בתחום זה. עם הזמן הבנתי את היתרון בכך: למרות שאני בהחלט יכולה להבין את הקושי הרגשי שמטופלים חווים ( חוויתי אותו בתחומים אחרים ), אני לא מזדהה עם הסיפור שלהם. כלומר, זה לא לוחץ לי על שום נקודה כואבת, מה שמאפשר לי להיות בנקודת מבט שונה, חיובית ויציבה המהווה ניגוד לאופן בו הם תופסים את עצמם ואת המציאות בחייהם. אני רואה אותם כאנשים בעלי יכולות להתחבר, ליצור קשרים תומכים ולהרגיש בנוח עם עצמם גם בחברה. אני גם יודעת להוות דוגמה אישית בתחומים אלו. באמצעות מידע, כלים ונסיון אני מובילה אותם לשינוי התפיסה וגם להבנה איך לעשות זאת ללא עזרתי.

אלו שעוברים דחייה חברתית בהחלט חווים טלטלה רגשית. המוח באופן מיידי מתמקד בבעיה חדשה שיש לפתור אותה. עליו להתמודד עם מידע חדש. גם כאשר הדחייה נגמרת - הטראומה נשארת. כלומר, ההתמקדות היא בפחד לחוות זאת שוב. המידע הזה נהייה הרבה יותר פעיל מהמידע שהיה דומיננטי לפני כן. כך הטראומה משפיעה על המשך ההתנהלות בחיים. הפחד לחוות שוב את הדחייה נהיה חזק יותר מהזיכרון של המצב החברתי שקדם לה.

ככל שהמידע יותר פעיל הוא נהייה יותר נגיש לשימוש. הוא מקבל מסלולים מהירים על חשבון מידע אחר. ככל שנוקפות השנים מתקבע הרגל לחשוב בצורה מסויימת. כך נבנים דפוסי חשיבה היוצרים דפוסי התנהגות.

הטיפול בשיטת ניאו-הומנולוגיה עובד באופן הבא:

  • מתן הסברים, כלים ומידע המלמדים להעלות את רמת האנרגיה במוח ולשמור עליה. רמת האנרגיה במוח משפיעה על הרגשות, הבריאות והחיוניות, יכולת לקיים תקשורת עם הסביבה ולממש את הרצון. לדוגמה: המחשבה "אני לא מספיק... " מורידה את רמת האנרגיה. לעומתה המחשבה " אני נטע פיש" לא מורידה את רמת האנרגיה והמחשבה "אני אוהבת את הכלב שלי" מעלה את רמת האנרגיה. הרעיון הוא לבנות מאגר של עובדות ומחשבות השומרות על רמת אנרגיה תקינה ויוצרות רשת ביטחון רגשית.

  • לימוד מה גורם לאיבוד אנרגיה וכיצד להפסיק להעביר אנרגיה (על חשבוננו) לסביבה החיצונית. במילים פשוטות יותר: להפסיק לרצות, לדאוג מה חושבים עלי, מה אומרים עליי, מה עלולים לעשות לי וכו'.  למשל, מרבית אלה שחווים דחייה מרגישים חלשים מול אלה שפוגעים בהם. הם הופכים להיות תלויים באדם אחר ובכך שאותו אדם ישתנה או ישנה את התנהגותו. מבחינה רגשית זה מקום מאוד קשה של חוסר אונים. מבחינה הגיונית זה לא נכון. האדם שפוגע נמצא גם הוא במקום חלש. הוא פועל מתוך פחד. אף אדם אחר חיצוני לא יותר חזק מהכוח הפנימי שיש לנו. הכוח הפנימי שלנו הוא גם בתפיסה שלנו את עצמנו וגם בתפיסה שלנו לגבי הסביבה. תפיסות אפשר לשנות.

  • לימוד כיצד עובד מנגנון הפעולה האוטומטי של המוח. איך לעקוף אותו (במקום להילחם בו) ולהפעיל אחרת את המוח, כך שתפיסת העולם תצא מתוך פלוס – מה יש בי, מה יש לי, מי אני במקום מתוך מינוס- מה אין בי, מה אין לי, מה אני לא. יציאה מתוך פלוס מייצרת פעולות ומחשבות תומכות ומקדמות.

  • ניקוי מידע מתת המודע ( ניקוי גלגולים קודמים וטראומות מהילדות).

  • לימוד כלים שונים כמו מדיטציה, דמיון וכו' בהתאם לצורך ולרצון של האדם ללמוד אותם.

  • בתחילת הטיפול נעשה אבחון ע"פ מיקום סטורן (שבתאי) במפה האסטרולוגית, המצביע על מידע ותפיסות איתם הגענו לחיים אלה. מידע זה מהווה תבנית לתפיסת העולם הסובייקטיבית איתה אנו גדלים. מידע זה קובע מה נזכור יותר ומה פחות, איזה מידע נקלוט ביתר קלות ומה יסתנן, מה ישפיע עלינו, מה יפחיד אותנו, ממה נמנע או ניזהר. אבחון על פי מידע מהילדות, אשר הוטמע במוחנו בהתאמה לתבנית הסובייקטיבית וחיזק דפוסי חשיבה והתנהגות חיוביים ושליליים. האבחון נועד לתת לי מידע המשמש לזיהוי הנקודות היותר קריטיות הגורמות לאיבוד אנרגיה.

 


בגדול, אני מלמדת כיצד לחשוב אחרת באופן שמקדם ותומך ברצון , במקום מחשבות המשאירות אותנו תקועים בפחדים ובמקומות השליליים. אני מלמדת את האדם לקבל שליטה על מה שקורה אצלו בפנים ולהתגבר על הטראומה.

הכלים הנוספים, כמו ריגרשן ( ניקוי גלגולים קודמים ), מדיטציות ועוד מזרזים את התהליך והופכים אותו קל יותר מבחינה רגשית.

 

האבחון לילדים ונוער שונה, כמו גם העבודה עימם. זה אינו טיפול פסיכולוגי. המיקוד בטיפול הוא על הפתרון. אבחון הגורמים לבעיה הוא על מנת להגיע לכלים הנכונים ולפתרון מהיר. ילדים ונוער, אשר מוחם בתהליכי בנייה ולפיכך גמיש יותר, לרוב לא נזקקים לתהליך ארוך.

 

אני מזמינה אתכם לקרוא פוסטים בנושא זה בבלוג שלי. להתרשם מהגישה שלי ומהסיפורים.

מוזמנים ליצור קשר:

  • Facebook

כל הזכויות שמורות

לנטע פיש - ניהול תודעה

כתבו לי

שליחה