להרגיע את המחשבות

המחשבות שאנו רוצים להשקיט הן אלה הגורמות לנו הרגשה שלילית, כמו מחשבות דאגה לגבי העתיד, זיכרונות שליליים מהעבר ומחשבות הנגזרות מתרגום של המציאות: הוא לא אוהב אותי, אני לא מספיק טוב, אני לא יודע, אין לי יכולת.

מי אחראי לכל המחשבות האלה?

 

על-פי תורת הניאו-הומנולוגיה יש לנו 3 מערכות מידע: המוח הרגשי-דפוסי, המוח ההגיוני ושדה הנפש. 

המוח הרגשי-דפוסי הוא מערכת מידע הנסגרת בגיל 12. מאותו רגע אנו ממחזרים את אותו המידע ולפיכך אנו קוראים למחשבות האלו דפוסים. מוח זה מהווה  מסננת סובייקטיבית המפרשת את המציאות על פי טוב או רע ומייצר הרגשה בהתאם לסינון.

המוח ההגיוני הוא מערכת מידע פתוחה וגמישה במהלך כל חיינו, היכולה לקלוט כמות מידע ללא הגבלה. מהווה את מרכז הבקרה שלנו ונקודת מבט אובייקטיבית. בוחן את הדברים על פי נכון או לא נכון. זהו מוח המסוגל להתייחס לעובדות ורואה את המציאות. 

שדה הנפש – מערכת מידע אינסופית אשר בחלק מתפקידיה נועדה לתת תמיכה ל-2 המוחות האחרים על מנת שיוכלו למלא את תפקידם. מערכת שמגיבה לחוקיות שונה כיוון שהיא אינה פיזית או נייחת.

המקור למחשבות השליליות

המוח הרגשי–דפוסי הוא זה האחראי על המחשבות השליליות . מוח זה עובד כמו רדאר הסורק את הסביבה הפיזית או הוירטואלית ומחפש אחר סכנות. לכן, גם כאשר המציאות בסדר הוא יכול לייצר מחשבות של דאגה לגבי העתיד.

כאשר המוח הזה שולט בנו אנו נהיים תלותיים באנשים אחרים, בהישגים, בנסיבות. 

זהו מוח קטן. הוא אינו מכיל מחשבות אלא תפיסות, מידע בסיסי המייצר מחשבות.

לדוגמה: אם במוח זה יש לנו מידע שהדעה של אחרים עלינו חשובה וקובעת, נמצא את עצמנו מתעסקים כל הזמן במחשבות על מה אחרים חושבים עלינו, איך אנחנו נראים בעיניהם, האם אוהבים אותי, נפרש הבעות פנים וטון דיבור, נסתיר את הדברים שבהם אנחנו מתביישים ונוציא המון אנרגיה על הצורך להרשים את האחר, על ניסיונות לשכנע אחרים שאנחנו מוצלחים ועל התלות שלנו במשובים. אנחנו נרצה אחרים, נשים לב דווקא לאלה שלא נחמדים אלינו וכאשר נקבל יחס חיובי מבחוץ אנחנו נתמלא באופן רגעי ולא קבוע או שלא נאמין לו .

 

יש לנו יתר מ-50,000 מחשבות ביום ולכן אין לנו שום אפשרות לשלוט בהם.

כל עוד המוח הדפוסי-רגשי הוא השליט אנחנו נחייה בלופ. יהיו תקופות יותר טובות ופחות, אבל תמיד נמחזר את אותם הרגשות.

 

החלפת המוח השולט

שיטת הניאו-הומנולוגיה גורסת כי כדי לנוע מתוך רצון ומלאות אנרגטית ולא מתוך הפחדים עלינו להחליש את ההשפעה שלהם ובמקביל ליצור אלטרנטיבה אחרת, תפיסת עולם אחרת שתניע אותנו.

שיטה זו מנצלת את כוחו העצום של המוח ההגיוני אשר יועד עד היום לפיתוח טכנולוגיות ולימוד קוגניטבי, ומלמדת אותו לפתח מודעות תוך התייחסות לרגשות ולבחון את המציאות מנקודת מבט שונה. הנוירופלסטיות של מוח זה מאפשרת לנו לעצב אותו לטובתנו. במקביל אנו לומדים איך לא להפעיל בכל פעם מחדש את התפיסות השליליות, המשתלטות עלינו במהירות האור.

קיימים כלים שונים לפיתוח חשיבה חיובית במוח ההגיוני:

מדיטציה- כלי רב עוצמה אשר הוכח מדעית כי יש לו השפעה על פיתוח החלק האחראי לאיזון במוח ההגיוני, מנטרות ומילים המהוות קוד הפעלה למוח, פיתוח ראייה אובייקטיבית המבוססת על עובדות, מודעות לרגשות כמדד למחשבות, תנועה פיזית ועוד.

 

ברגע שאדם משנה את מנגנון הפעולה של מוחו הוא יכול להשקיט את מחשבותיו, לשנות את מה שהוא מרגיש, ולשנות את מציאות חייו.