hero banner.png

איך המוח מייצר מתח נפשי?


מתח הוא פער בין מה שרצוי למה שמצוי. תמיד קיים הפער הזה כיוון שתמיד נרצה עוד. המתח הזה הוא בריא ומייצר תנועה בחיינו.

ברגע שאנחנו תופסים את הפער הזה כשלילי (מה שקרה לי זה נורא, אני לא מצליח לפתור את הבעיה, אני לא יכול, אין סיכוי ש...) המתח הופך לסטרס.

מה מייצר ומגביר סטרס?

תחושה של מתח נוצרת כאשר קיים משהו במציאות שאנחנו לא מרוצים ממנו או רוצים אותו.

רובנו מסתובבים כל הזמן ברמת מתח גבוהה המכניסה אותנו ללחץ: להגיע בזמן לעבודה, לעבור מבחן או ראיון, להספיק את כל המשימות, הבית מבולגן, הילדים מתלוננים, בן הזוג מעביר ביקורת, וכן הלאה.

כאשר יש פער בין מה שאנחנו רוצים שיקרה למה שקורה במציאות אנחנו מתנגדים לו. אנחנו מנסים ליצור את המציאות שרצינו בכל הכוח. לצמצם את הפער דרך העולם החיצון. אם אנחנו חוששים שנאחר לעבודה אנחנו ניסע מהר יותר, נצפצף, נקלל ונעבור ברמזור באור "אדום בהיר". אם הבית מבולגן אנחנו נרוץ לסדר אותו, תוך כדי כעם על כל האחרים החיים יחד איתנו ולא עוזרים. אם הילד שלנו מתלונן אנחנו ננסה להשתיק אותו דרך ממתק, טלפון או צעקה.

אנחנו כל הזמן פונים לעשייה חיצונית כדי שהמציאות הלא רצויה תשתנה ואז נוכל לחוות שקט.

המנגנון הזה חוזר על עצמו במשך היום, כל יום. כלומר, הצורה שבה אנחנו פועלים לא מביאה אותנו להורדת רמת המתח ולתחושת שלווה.


רמת מתח גבוהה לאורך זמן יכולה להביא אותנו לנפילה לרמת מתח נמוכה המתבטאת בייאוש, דיכאון, חוסר אונים. כאשר הפער בין מה שקיים במציאות למה שאנחנו רוצים נהיה גדול, עד כדי כך שאנחנו לא חושבים שאנחנו יכולים לצמצם אותו, אנחנו נתייאש. לעתים הייאוש הזה משחרר אותנו מהמאבק הבלתי פוסק להשיג, ואז אנחנו דווקא נקבל את מה שרצינו.


המעבר בין מתח ליאוש הוא לא הכרחי כדי לקבל את מה שאנחנו רוצים, ובוודאי הוא לא הדרך להגיע לשלווה ולשקט. כדי לשנות את המנגנון היוצר מתח גבוה ולחץ, או מתח נמוך ודיכאון עלינו לשנות את ההתייחסות שלנו למה שקיים במציאות. צמצום הפער בין המצוי לרצוי ברמת החשיבה, מביא אותנו למקום של תנועה מתוך קבלת המציאות, לימוד ותיקון של אותה נקודה.


לדוגמה מצב שאין לנו מספיק כסף. אנחנו רוצים שיהיה לנו יותר כסף ממה שיש לנו במציאות. החוסר בכסף מכניס אותנו למתח וללחץ. רובנו חושבים שזה נורמלי והדרך לסגור את הפער היא להשיג עוד כסף. אבל איך נשיג עוד כסף? על-ידי עבודה קשה, עבודה נוספת או שנזכה בלוטו. בינתיים, עד שנשיג עוד כסף אנחנו סובלים. חלקנו לא ממש בטוחים שהם יצליחו אי פעם להשיג את מה שהם רוצים.

אנחנו רוצים עוד כסף כדי שנוכל לנשום. כלומר, נוכל להרגיש בטוחים, להרפות וליהנות. אבל איך אפשר להרגיש ככה כשכל הזמן אנחנו במתח?

כדי לשנות את רמת המתח הגבוהה עכשיו, ברגע זה, לפני שהשגנו עוד כסף עלינו לשאול את עצמנו מה אנחנו מרוויחים מהמצב הנוכחי? למה הוא רצוי לנו? האם הוא דוחף אותנו לעשייה? האם הוא מוביל אותנו להתפתחות, לימודים, הכרות עם אנשים חדשים, התנסות במצבים חדשים, שינוי הקריירה, חיפוש אחר משהו שיימלא את ליבנו? תשאלו את עצמכם מה הפעולות שאתם עושים בעקבות המצב? האם הייתם נעים באותה הדרך אם היה לכם כסף, או שהייתם יושבים רגל על רגל? הייתכן שהקשיים הכלכליים מאלצים אתכם למצוא עיסוק חדש שיתאים לכם, לקחת סיכונים שיניבו רווחים, לקום בבוקר?

הרגע בו אנחנו רואים את הרווח שלנו מהמציאות הלא רצויה, הוא הרגע בו אנחנו יכולים להתחיל להוריד את רמת המתח בחיינו, להיות פחות לחוצים, ולהרגיש שלווים ובריאים, ואז להגיע להישגים ביתר קלות.

שיטת הניאו-הומנולוגיה נותנת מגוון כלים לצמצום הפער בין הרצוי למצוי, ולתנועה ממקום של חדוות עשייה, שמחה ורוגע.

2 צפיות0 תגובות
blue top intro.png

איך ללמד את המוח לצאת מהלחץ

זה הרבה יותר קל ממה שאתם חושבים!

הורידו את המדריך וגלו איך אתם יכולים להוריד לחץ בכוחות עצמכם

להפסיק לדאוג מה אחרים חושבים עלי
לא להיעלב מהערות

לא לחיות על פי הגדרות של מישהו אחר
לא להתערער משינויים חיצוניים

לא לבזבז אנרגיה על מה שלא קשור אלי

לא לנסות לשלוט על מה שלא תלוי בי
לא לחכות למשהו שיקרה כדי להרגיש טוב