hero banner.png

מהיכן מגיעות המחשבות?

המערכת האנושית מתנהלת על פי שלוש מערכות מידע:

המוח הרגשי- מערכת מידע סגורה (נסגרת בגיל 12). מכילה את המידע שהוטבע בנו בילדות ופועל במודע וגם באופן לא מודע. מסווגת נתונים באופן סובייקטיבי לטוב או רע, שלילי או חיובי. כל התפיסות הסובייקטיביות, השיפוטיות והביקורת נמצאים כאן. מערכת הפעלה הישרדותית שמטרתה לשמור עלינו בחיים.


המוח ההגיוני- מערכת מידע פתוחה לקליטת מידע עד סוף ימינו. החלק הגמיש של מוחנו האחראי על המודעות. באמצעות מוח זה אנו בונים מסלולים חדשים במוח ויכולים לשנות את האופן בו הוא פועל. המוח ההגיוני מסווג מידע על פי נכון/ לא נכון. מערכת מידע אובייקטיבית המתייחסת לעובדות ומשמשת כמרכז בקרה.


שדה הנפש- מערכת מידע עצומה, אינסופית. תפקידה לתמוך במידע הקיים במוח הרגשי ובמוח ההגיוני לשם התפתחות האדם. לפיכך מחזיקה גם במידע שתומך בתת-מודע וגם במידע מהעל-מודע. אין במערכת זו שיפוטיות, ביקורת או סיווג, אלא נקודת מבט רחבה יותר, הרבה מעבר לתפיסה הרגילה של מוחנו.
מחשבות שליליות מקורן אך ורק במוח הרגשי. על פי מידע זה אנו מפרשים את המציאות ומגיבים רגשית בהתאם. כיוון שהמידע במוח הרגשי מוטבע בה הוא מרגיש לנו 'טבעי' ושאינו בשליטתנו. יחד עם זאת, אנחנו אלה שמייצרים את המחשבות באופן לא מודע.


למה המוח הרגשי מייצר מחשבות שליליות? שוב, הכל עניין של נקודת מבט. למוח זה יש תפקיד להגן עלינו. לכן במהלך הילדות הוא אוסף יותר מידע על דברים שעלולים להזיק על מנת שיידע להיזהר מהם. מבחינת המוח הוא מייצר מחשבות מגוננות שישאירו אותנו בחיים. הרי זה תפקידו. מבחינתו כל המחשבות שלו, גם אלה שגורמות לנו פחד, דחייה, ועוצרות אותנו מלנוע הן הכרחיות. לפחות על פי המידע שמקודד בו. לכן הוא חייב להיות משכנע. מבחינת המוח זה עניין של חיים ומוות. הוא מגן עלינו מפני אובדן אנרגיה.

נניח שאתם רוצים זוגיות, אבל במערכת המידע יש לכם מקודד מידע על מריבות או בגידות או כוחניות או מתח או שיעמום שמחוברים למושג הזה. כל עוד אתם רווקים אתם תהיו בעמדת סינון נתונים. אבל ברגע שתיכנסו לזוגיות כמות האינטראקציה תגדל ואיתה כמות הטריגרים שיפעילו את מערכת השיפוט שלכם. כל תנועה, טון דיבור, אין הודעות, יש יותר מידי הודעות, הכל נקלט, נימדד ונשפט על פי מערכת המידע. כך שאם אתם מפחדים שזה לא יילך אתם כל הזמן תעסקו בחישוב וניהול סכנות. בעמידה על המשמר כדי לא להגיע למצב לא רצוי או לא לאבד את מה שהשגתי. אבל בצורה זו אתם תאבדו מלא אנרגיה ולא תהיה לכם מספיק בשביל עצמכם. תהיו בסכנה. אם זה כך, המוח לא ייאפשר לכם להיכנס לזוגיות ולהישאר בה.


המוח הרגשי הוא מערכת מידע סגורה שתפקידה לשמור עלינו בחיים. יש בו גם מידע חיובי שמאפשר לנו להרגיש טוב ולהתקדם. העניין הוא שהמוח הרגשי עובד כמו רדאר וכל הזמן קולט ומפרש ("ממציא") נתונים. הוא פעיל רוב הזמן ונמצא על קו הזינוק, לכן הוא אחראי על החלק העיקרי של המחשבות שלנו.


המוח ההגיוני הוא החלק שמייצר מחשבות באופן מודע. זה החלק המאפשר לנו להיות בבחירה ולא לפעול מתוך אוטומט. הוא אחראי על המודעות, הקוגניציה, ויסות הרגשות, חמלה, הוקרת תודה. המוח ההגיוני פועל מתוך בקרה ולא ביקורת כמו המוח הרגשי. כיוון שיש לו יכולת עצומה לקליטת מידע הוא מהווה בסיס ליצירת נקודת מבט שונה ושינוי מחשבות ותפיסות.


המערכת הנפשית היא מאגר מידע דרכו אנו מקבלים מסרים וידע. חיבור אליה מאפשר לנו קבלת רעיונות, פתרונות, יצירתיות. דרך מערכת זו אנו 'מקבלים' מחשבות ולא מייצרים אותן. המערכת הנפשית מעבירה מידע דרך הגוף (תחושת בטן לדוגמה) וגם ישירות למוח (הארה, אסימון שנפל) וגם דרך חלומות. היא מעבירה מידע כל הזמן. אנחנו אלה שצריכים ללמוד כיצד לכוון את עצמנו לקליטתו.

20 צפיות0 תגובות
blue top intro.png

איך ללמד את המוח לצאת מהלחץ

זה הרבה יותר קל ממה שאתם חושבים!

הורידו את המדריך וגלו איך אתם יכולים להוריד לחץ בכוחות עצמכם

להפסיק לדאוג מה אחרים חושבים עלי
לא להיעלב מהערות

לא לחיות על פי הגדרות של מישהו אחר
לא להתערער משינויים חיצוניים

לא לבזבז אנרגיה על מה שלא קשור אלי

לא לנסות לשלוט על מה שלא תלוי בי
לא לחכות למשהו שיקרה כדי להרגיש טוב