hero banner.png

ההבדל בין דמיון למציאות


דמיון הוא אחת מהיכולות האנושיות המדהימות ביותר. זהו מרחב וירטואלי המאפשר לנו לפעול ללא מגבלה של זמן ומרחב. יחד עם זאת, אם אנו רוצים לגייס יכולת זו על מנת לשנות משהו במציאות הפיזית, כדאי לנו להבין איך להשתמש בו לטובתנו ומתי השימוש בדמיון עלול להפריע.


אז קודם כל נבדיל בין הדמיה (או חלום) לפנטזיה: חלום הוא משהו שאנו רוצים להגשים. פנטזיה היא לא משהו שאנו רוצים להגשים. אני לא מתייחסת כרגע לאמונה שאנו מחזיקים אם ניתן או לא להגשים את החלום, אלא לרצון בלבד.

אני יכולה לפנטז שאני מרחפת בשמיים, גרה בארמון עם משרתים או נפגשת לקפה עם אופרה ווינפרי. חוץ מזה שבאותו רגע הפנטזיה מרגישה טוב, אני לא אסיים אותה ואפנה לנסות לממש אותה, כי אין לי צורך או רצון לכך. זה קצת כמו לראות סרט טוב בטלוויזיה.


חלום, לעומת פנטזיה, הוא משהו שאני כן רוצה שיקרה במציאות. בטח כבר שמעתם שאם אתם רוצים שמשהו יקרה לכם תדמיינו שהוא קורה, תרגישו את זה בגוף שלכם ואז תוכלו למגנט אליכם את המציאות הרצויה. זה הדבר שאנשים רבים הבינו מהסרט "הסוד".

אם זה כל כך פשוט, למה זה לא עובד כל כך בקלות?

כאשר מדובר בחלום שאנו רוצים להגשים אנחנו נוטים לדמיין את התוצאה: את ההצלחה העסקית, ערימת הכסף על השולחן, הזוגיות המדהימה, הגוף החטוב. אנחנו לא מדמיינים את התהליך לתוצאה וטוב שכך, כי אז נגביל את עצמנו לדרך עצמה. מצד שני, יש סיבה לכך שתוצאה שאנו רוצים עדיין לא התממשה. בעוד הדמיון משקף את הרצון ויכול לייצר תמונה והרגשה מידית, המציאות משקפת את המקום הרגשי בזמן הווה הכולל גם את החששות, הפחדים והאמונות המגבילות.


הדמיון הוא כלי נהדר לתת לנו כיוון, להשראה, להכרת ההרגשה הרצויה ולקבלת רעיונות, אבל הוא לא יפתור לבדו את מה שחוסם אתכם. למשל, אם מישהי רוצה זוגיות היא יכולה לדמיין מה שבא לה: בן זוג שמתנהג בצורה מסוימת, עם תכונות ספציפיות ומשפחה נפלאה. אבל, אם בפועל היא מפחדת מדחייה, היא תתקשה להתמודד עם מצבים שאינם "מושלמים" כי היא תתרגם אותם ל: "הוא לא רוצה/ אוהב/ נמשך". זה ישפיע על ההרגשה שלה, על ההתנהגות שלה ועל מערכת היחסים שתהייה לה.

אם מישהי רוצה עסק מצליח היא יכולה לדמיין לקוחות מרוצים וכסף בבנק, אבל אם בפועל היא מרגישה ענייה, היא תתרגם לקוח שאינו חוזר להפסד כלכלי ותשים את הפוקוס שלה על מה שיוצא לה מהפגישה ולא על מה שיוצא ללקוח.


הדרך לתוצאה תמיד תאמת אותנו עם מצבים שאינם עוברים חלק ואנו יכולים להשתמש בהם על מנת להתפתח, לשנות את התודעה שלנו על מנת שבאמת נהנה מהחלום שהוגשם.

גם התוצאה שאנו מדמיינים היא לא בהכרח התוצאה הטובה ביותר שניתן להשיג, כי הדמיון מסתמך על מה שהמוח יודע ולא יכול לקחת בחשבון נתונים רבים. לכן, לא כדאי להתקבע על תוצאה ספציפית.


מתי השימוש בדמיון יכול לשבש או להפריע במציאות?

אם הפער בין הדמיון למציאות יוצר תסכול, אכזבה, כעס על מה שקיים וחוסר סיפוק.

אם הדמיון משרת את החלק שלכם שנמנע מלפעול מתוך לחץ.

אם התוצאה שאנו מדמיינים מקבעת אותנו על דרך מסוימת ומונעת מאתנו לראות הזדמנויות ואפשרויות נוספות.

בדמיון הכל יכול ללכת חלק, כי אין מגבלות פיזיות. אנשים יתנהגו כפי שאני מדמיינת (טוב או רע), הפעולות ייקחו זמן קצר, אפילו הפוסט הזה הלך הרבה יותר מהר לכתיבה כשהיה רעיון. בגלל זה בשיטות טיפול המשתמשות בהדמיה מכוונים את האנשים גם לדמיין את הפעולות הקרובות שהם יכולים לבצע.


בדרך כלל לחלומות שלנו לוקח זמן להתגשם. בזמן הזה אנחנו יכולים לבדוק אם החלום הוא באמת מה שאנחנו רוצים, מה עלינו לשנות אצלנו כדי לאפשר לו להתהוות ומה אנחנו יכולים לעשות למענו בהווה.

אני תמיד חלמתי על עסק מצליח. הפכתי מיומנת בלדמיין את עצמי מקבלת לקוחות בשרשרת, מעבירה סדנאות והרצאות. כל הרעיונות הבנאליים כבר דומיינו אצלי וגם את חלקם הוצאתי או ניסיתי להוציא לפועל. הייתי כל כך טובה בלדמיין שזה גם פעל לרעתי: מצד אחד זה הרגיש כאילו אני עושה משהו למען החלום ומצד שני שום דבר לא קרה ולכן התסכול גבר. ד שהגיע תזוזה פנימית שדחפה אותי גם ללמוד יותר על שיווק וניהול וגם להבין טוב יותר מה אני רוצה, וזה בכלל לא מה שחשבתי.

השינוי הפנימי שנוצר הביא לתנועה ועשייה בעולם הפיזי, והפער בין הדמיון למציאות מצטמצם.

הדמיון הוא כלי נהדר שנועד לשרת את המימוש במציאות.


120 צפיות0 תגובות
blue top intro.png

איך ללמד את המוח לצאת מהלחץ

זה הרבה יותר קל ממה שאתם חושבים!

הורידו את המדריך וגלו איך אתם יכולים להוריד לחץ בכוחות עצמכם

להפסיק לדאוג מה אחרים חושבים עלי
לא להיעלב מהערות

לא לחיות על פי הגדרות של מישהו אחר
לא להתערער משינויים חיצוניים

לא לבזבז אנרגיה על מה שלא קשור אלי

לא לנסות לשלוט על מה שלא תלוי בי
לא לחכות למשהו שיקרה כדי להרגיש טוב