המערכת האנושית

 

מבנה המערכת

 

המערכת האנושית כוללת 3 מערכות מידע:

המוח הדפוסי-רגשי – מערכת מידע סגורה הכוללת מידע אישי היוצר נקודת מבט סובייקטיבית המהווה מסנן דרכו אנו רואים את העולם. מכילה מידע בהיקף מצומצם ומתוקף היותה סגורה לקליטת מידע ממחזרת את אותם דפוסי החשיבה והשפעתם על הרגשות , רמת האנרגיה והגוף הפיזי.

תפקידו של המוח הרגשי הוא הישרדות- לשמור עלינו בחיים. לכן הוא מתנהג כמו שומר ראש- קשוב לסביבה, מחפש בעיות וסכנות, זוכר כאלו שקרו בעבר על מנת להישמר מהן בעתיד, יוצר צפי לסכנות עתידיות. עקב תפקידו החשוב הוא קיבל את היכולת להגיב ראשון ובמהלך האבולוציה הוא השתלט על העניינים וכיום מנהל את מה שקורה לנו בראש. הוא זה שמסנן את המידע שאנו קולטים, מפרש אותו ומחליט אם הוא טוב, רע או נייטרלי. את ההחלטות שלו הוא מעביר לגוף באמצעות תהליכים ביוכימיים שאנו חווים כרגשות כדי לדעת למה התכוון המוח.

 

המוח ההגיוני- מערכת מידע פתוחה הכוללת נקודת מבט אובייקטיבית. הוא נשאר פתוח לקליטת מידע כל חיינו ולכן גמיש ומשתנה. זה הוא החלק המפותח והחדש ביותר במוחנו המאפשר לנו להיות מודעים, להשתמש ביכולות מנטליות גבוהות, ללמוד, להמציא, לדמיין, ליצור.

בניגוד למוח הרגשי, המוח ההגיוני מסווג מידע על פי נכון או לא נכון. הוא לא לוקח את הדברים באופן אישי. 

תפקידו של המוח ההגיוני הוא לאפשר צמיחה והתפתחות פנימית וחיצונית, אך מכיוון שהוא כרגע עובד תחת המוח הרגשי, מעט מאוד מהפוטנציאל הגלום בו בא לידי ביטוי.

המערכת הנפשית- מערכת מידע אינסופית.

קשה להגדירה במילים. למיטב הבנתי שדה הנפש הוא כמו תחנת כוח המספקת חשמל ללא הגבלה של זמן וכמות, בעוד המוח הוא כמו גנרטור. המערכת הנפשית מספקת אנרגיה לגוף ומחזיקה הן במידע התומך במוח הרגשי והן במידע התומך במוח ההגיוני וכמובן במידע התומך בלב. בניגוד למוחות היא אינה מסווגת מידע בכלל לחיובי או שלילי, אלא מחזיקה במידע המופעל בהתאם למה שקורה במוח.  

בטיפול אנו נעזרים במערכת הנפשית על מנת לנטרל את ההשפעה הרגשית שיש למידע שלילי הקיים בתת המודע, ובכדי להטעין ולחזק מידע חיובי בגוף.

הגוף – כלי המדידה דרכו אנו חווים את המידע בו אנו משתמשים. 

על הגוף אפשר לראות ולחוש את מצב הרוח שאנו נמצאים בו. גם הבריאות שלנו היא תוצאה של מידע הפועל בעקביות לאורך זמן. אפשר לחוות תחושות בטן, אינטואיציה וידיעה פנימית.

המידע המועבר או מופעל בגוף קובע את החוויה הרגשית והפיזית.

 

 

הדינמיקה בין המערכת

 

ברירת המחדל שלנו היא לפעול דרך המוח הדפוסי-רגשי. כיוון שהמידע במוח זה מושתת ברובו על מידע שלילי או מידע על סכנות, התוצאה של התנהלות תחת המוח הרגשי היא לרוב מתח גבוה המשפיעה על ההרגשה, מצב הרוח, הבריאות, מערכות היחסים ועוד.

המוח הרגשי תוכנן להגיב לגירויים מבחוץ במהירות על מנת לבדוק אם הם מסכנים את חיינו. במהלך שנות האבולוציה נוספו לסכנות החיים סכנות רגשיות כמו דחייה, כישלון, אובדן, דימוי עצמי נמוך. התווסף גם מידע קולקטיבי המתייחס למקומנו מול החברה, כמו מעמד חברתי, מה זו הצלחה, מה זה אושר ומה "צריך" על מנת להשיג אותם.

במוחנו קיימת רשת ברירת המחדל הפעילה בזמן מנוחה (כאשר אין גירויים חיצוניים) ואחראית בין השאר על חלימה בהקיץ או נדידת מחשבות, רשת זו גם עוסקת בהערכה של המצב הקיים על מנת להתכונן לעתיד על סמך הידע שנאסף מן העבר. 

העידן המודרני יצר עבורנו חיים מלאי גירויים חיצוניים, אשר מחזיקים את המוח הרגשי פעיל ואותנו במצב של מתח. המתח משפיע על רשת ברירת המחדל אשר מתעסקת יותר ויותר ביצירת תסריטים שליליים ובניסיון לפתור בעיות, מאשר בהתבוננות פנימה, בניית חזון או מנוחה.

אנשים רבים חיים בתחושה שאין להם זמן, שהם לא מספיקים, במרדף אחר הישגים או רגעים קטנים של נחת. המצב הרגשי המלווה את השגרה שלהם הוא לא שלווה או שביעות רצון.

כדי לשנות את שליטתו של המוח הרגשי על חיינו עלינו ללמוד כיצד להעביר את הפיקוד למוח ההגיוני. מוח זה בעל יכולות מנטליות אדירות ובנוסף לכך הוא גם יכול להקשיב למסרים המגיעים מהלב.

בלב שלנו קיים מוח עצמאי השולח מסרים למוח, יותר ממה שהמוח שולח ללב. אבל בגלל שהמוח הרגשי חולה שליטה, הוא לא נוטה להקשיב למידע שמגיע מהלב.

לכולנו יש את אותה מערכת אנושית ולפיכך את אותה טכנולוגיה. הגיע הזמן לצאת משליטתו של המוח המגביל אותנו להישרדות וגורם לסטרס, למצב רוח רע, תוקע אותנו במקום ומעכב את ההתפתחות שלנו. הגיע הזמן לשנות, להתפתח, להרגיש טוב יותר. זה יותר קל ממה שאתם חושבים.