טיפול ממוקד בעיה

Depositphotos_77400596_s-2019.jpg

טיפול בבעיה נקודתית יכול להימשך בין מפגש אחד לארבעה מפגשים. מיועד למקרים בהם אנשים מוצאים את עצמם מול בעיה חדשה שהתעוררה, במבוי סתום מבחינה רגשית או מתקשים לקבל החלטה. למשל:

לא יודע אם להתגרש או לא:

לא יודעת אם כדאי ללכת ללמוד:

פתאום הסקס נהייה גרוע:

התחילו לי התקפי חרדה:

התחילו ריבים מול הילדה:

מפחדת מראיונות לקבלת עבודה.

תהליך טיפול "רגיל" נועד ללמד את האדם לטפל בעצמו,לשנות דפוסי חשיבה, לנקות מטענים רגשיים המשפיעים על מצב הרוח, המחשבות ועוד.

טיפול ממוקד בעיה נועד לפתור אותה בלבד. המפגש/ים מתמקד/ים באיסוף נתונים על מנת שאוכל לקבל נקודת מבט רחבה, אותה המטופל לא יכול לראות כיוון שהוא כבר "עמוק" בפנים.

אנסה להמחיש את הטיפול באמצעות סיפור של אחד המקרים:

א' הגיע אלי לקליניקה כשהוא מתלבט האם להתגרש מאשתו, לה הוא נשוי קצת יותר מ-40 שנה. הוא לא הצליח להגיע להחלטה. המצב בבית קשה לו מאוד. אשתו משגעת אותו בנושאי כספים.

ההצקות התחילו כשהוא השקיע בחברת סטרט-אפ. היא מאוד התנגדה להשקעה והציקה לו כל יום, עד שבסופו של דבר הוא הגיע עימה להסכמה שהוא יפסיק להשקיע בחברה והיא תניח לו.

הוא מילא את הצד שלו, אבל היא ממשיכה להציק. היא גם רוצה להשתלב בעסק שלו והוא ממש לא רוצה אותה שם. הוא לא יכול לסבול את זה יותר. הם רבים כמעט בכל יום. הוא מתפוצץ מכעס. שובר צלחות בבית. 

הנתונים שאספתי ממנו היו ביחס למערכת היחסים שלהם מתחילתה לאורך השנים, על מנת ללמוד על הדינמיקה ביניהם. נתונים הקשורים לנקודת המבט שלו על המצב ועל עצמו ונתונים לגבי מה שחוותה אשתו בתקופת הילדות שלה מבחינה כלכלית.

התוצאות בשטח: אחרי שבועיים אשתו נהייתה יותר נחמדה אליו ויזמה יחסים אינטימיים אחרי חצי שנה בלי. הוא שוקל להצטרף אליה לחופשה בחו"ל. אחרי 3 שבועות: הוא מבין שאין לו בעיה בזוגיות. 

 

התהליך באמצע: הוא למד שבגלל שאשתו גדלה בבית עם אבא מהמר בסביבה כלכלית לא בטוחה ונפילות לעוני, היא רואה בהשקעה הימור המאיים עליה. זה מלחיץ אותה ויוצר אצלה פחד קיומי. זה בכלל לא קשור למה שהיא חושבת עליו או לאמון שהיא נותנת בו. זה לא קשור לכדאיות של ההשקעה, או למציאות הכלכלית שבה הם חיים (יש להם נכסים וכסף). זו גם הסיבה שהיא לא תורמת- היא לא מרגישה עשירה ובטוחה כלכלית.

ההבנה הזו הורידה ממנו את ההרגשה שהיא לא מעריכה אותו או שהיא חושבת שהוא לא מוצלח.

הוא יכל לקחת צעד אחד אחורה, להסתכל על אשתו בחמלה, לפתוח את הלב, להבין שהוא אוהב אותה ובכלל לא רוצה להיפרד ממנה.